WTARGNĄŁ NA CUDZĄ POSESJĘ PO RADIO

W sobotę 24 sierpnia po południu 64-letni mieszkaniec gminy Jedwabno wtargnął na jedną z posesji w Warchałach, a następnie zainteresował się zaparkowanym tam oplem, z którego zdemontował radioodtwarzacz.

Nie zdążył jednak nacieszyć się łupem, bo dzięki szybkiej reakcji policjantów kradzież została udaremniona. W chwili zdarzenia 64-latek był trzeźwy. Został zatrzymany i usłyszał zarzut usiłowania kradzieży oraz naruszenia miru domowego. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Za usiłowanie kradzieży grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za naruszenie miru domowego – do 1 roku.

NIEWYBUCHY W LESIE

W niedzielę 25 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Wielbark natrafiono na niewybuch. O znalezisku zostali powiadomieni szczycieńscy policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Wezwany patrol rozminowania stwierdził, że niewybuch to granat moździerzowy 50 mm z zapalnikiem, mocno skorodowany, produkcji niemieckiej z okresu II wojny światowej. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabrali znalezisko, aby w bezpiecznych warunkach je zneutralizować.
Zaledwie pięć dni wcześniej, we wtorek 20 sierpnia podobną pamiątkę po wojnie znaleziono na terenie kompleksu leśnego w pobliżu Łatanej Małej, także na terenie Nadleśnictwa Wielbark. W tym przypadku był to skorodowany pocisk do granatnika, także wyprodukowany w Niemczech.

NOCNA JAZDA NA BANI

W piątek 23 sierpnia o godzinie 1.30 w miejscowości Piece policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który próbował wydostać samochód z zarośli. Okazało się, że 18-letni mieszkaniec powiatu radzyńskiego bez wiedzy i zgody właścicieli pojazdu najpierw zabrał kluczyki od auta, a później, po wypiciu alkoholu, wybrał się na wycieczkę. Podczas nocnej przejażdżki fiatem wjechał w drzewo, lecz z miejsca zdarzenia nie udało mu się wyjechać. Porzucił więc pojazd i pieszo udał się stronę domu. Wtedy został zatrzymany. 18-latkowi przedstawiono zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu oraz kierowania nim w stanie nietrzeźwości. W chwili zatrzymania młodzieniec miał    w organizmie blisko promil alkoholu. Przyznał się do winy, a swoje zachowanie tłumaczył zbyt dużą ilością wypitego trunku.

GRUPA SPEED W AKCJI

W piątek 23 sierpnia wieczorem na ul. Polskiej w Szczytnie funkcjonariusze ruchu drogowego z policyjnej grupy SPEED zatrzymali do kontroli 18-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Mazda. Młodzieniec w trakcie podejmowanych przez stróżów prawa czynności zaczął się dziwnie zachowywać. Badanie narkotestem wykazało, że chłopak zażywał metamfetaminę. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i zabrali na nocleg do policyjnej celi. Niebawem 18-latek odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

KIEROWAŁA NA PODWÓJNYM GAZIE

Okazuje się, że nie tylko mężczyźni wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Coraz częściej zdarza się, że w ich ślady idą również panie. W nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 sierpnia) na trasie Księży Lasek  - Myszyniec szczycieńscy policjanci zatrzymali kierującą osobowym peugeotem 34-latkę. Przeprowadzone badanie wykazało, że mieszkanka powiatu ostrołęckiego miała w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci uniemożliwili jej dalszą jazdę. Za swój czyn kobieta odpowie przed sądem. Za prowadzenie auta na podwójnym gazie grozi jej kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

WYPŁACALI PIENIĄDZE Z PRZESTĘPSTW

We wtorek 20 sierpnia wieczorem szczycieńscy policjanci zatrzymali 33-letniego mieszkańca powiatu makowskiego oraz 23-latka i jego o rok młodszego kolegę, mieszkańców powiatu gołdapskiego. Mężczyźni z kilku bankomatów na terenie Szczytna dokonywali wypłat pieniędzy z kont, na które trafiały środki z tzw. przestępstw fraudowych na szkodę innych osób. Wobec dwóch sprawców zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, a wobec jednego, który pełnił w procederze rolę wiodącą, Prokuratura Rejonowa w Szczytnie wystąpiła z wnioskiem o tymczasowy areszt.  

ZALANY ROWERZYSTA

We wtorek 27 sierpnia w Wałach, gmina Szczytno, policjanci złapali na gorącym uczynku nietrzeźwego rowerzystę. 38-latek był mocno zalany, bo badanie wykazało u niego ponad 3 promile alkoholu. Aż dziw, że w takim stanie zdołał w ogóle wsiąść na rower. Policjanci zakazali mu dalszej jazdy. Za popełnione wykroczenie mieszkaniec gminy Szczytno został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

AKCJA „PRĘDKOŚĆ”

We wtorek 27 sierpnia policjanci przeprowadzili działania kontrolno – prewencyjne pod nazwą „Prędkość”. Funkcjonariusze szczycieńskiej drogówki skontrolowali 33 pojazdy, z czego aż w 23 przypadkach stwierdzono zbyt szybką jazdę. - Działania „Prędkość” prowadzone są cyklicznie. Policjanci, dbając o bezpieczeństwo, apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – mówi asp. szt. Anna Walerzak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Dodaje, że nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że kierowca nie opanuje w porę prowadzonego pojazdu, co często skutkuje tragicznymi w skutkach wypadkami. - Mandat czy punkty karne to najłagodniejsze konsekwencje zbyt szybkiej jazdy – przypomina policjantka.   

oprac. (ew)